EKONOMIKA A FINANCE I

Stavební spoření

Stavební spoření je jedním z finančních produktů určených pro ukládání peněz. Vzniklo proto, aby veřejnost mohla řešit financování svého bydlení (pořízení bytu, stavební úpravy a další zákonem stanovené účely související s bydlením). Stavení spoření umožnuje spořít za spoluúčasti státu a získat úvěr na bydlení.

Stavební spoření se dostalo na český trh počátkem devadesátých let, původně ho poskytovalo šest stavebních spořitelem, jedna zanikla fúzí, takže v současné době na našem trhu působí pět stavebních spořitelen.

Podstata stavebního spoření:

Smlouva o stavebním spoření obsahuje zejména cílovou částku. a podmínky spoření. Účastník spoření zaplatí za uzavření smlouvy poplatek, který je stanoven určitým procentem z cílové částky.

Cílová částka = naspořená částka + úroky z naspořené částky + státní podpora + úroky ze státní podpory + právo na úvěr.

Obr. podstata stavebního spoření (zdroj: Wikimedia Commons)

Úroková míra ze stavebního spoření je zpravidla nízká (1 - 2 %), přesto tato spoření je relativně výhodná.

Doba spoření je minimálně 6 let, poté je možno peníze vyzvednout a použít je (dle aktuální úpravy) na libovolný účel. Účastník může pouze spořit, o úvěr žádat nemusí. Lze spořit pravidelně měsíčně nebo ročně, ale i nepravidelně.

Státní příspěvek je ve výši 10 % z ukládané částky, max. však 2 000 Kč (tj. z částky 20 000 Kč.). Státní příspěvek se přiděluje na rodné číslo.

Úvěr ze stavebního spoření

  1. Řádný úvěr - lze získat nejdříve po dvou letech spoření a po splnění dalších podmínek, které si stanoví každá stavební spořitelna. Úroková míra je relativně nízká (3 až 6 % p. a.). Úvěr lze použít pouze na účely bydlení.
  2. Meziúvěr též překlenovací úvěr - pravidla stanoví každá stavební spořitelna, úroková míra je vyšší než u řádného úvěru, tento úvěr však lze získat prakticky ihned po uzavření smlouvy.

Úroky z úvěru ze stavebního spoření je možné si odečíst od základu daně a to až do výše 300 000 Kč na rodinu ročně.

Klady a zápory stavebního spoření:

Pro:

  1. vysoce bezpečný produkt - vklady pojištěny
  2. státní podpora
  3. výhodně úvěrové podmínky
  4. naspořené peníze lze užít k libovolnému účelu

Proti:

  1. relativně dlouhá doba spoření - šest let - předčasný výběr jen za cenu sankcí
  2. mohou se změnit legislativní podmínky

Kalkulačky stavebního spoření:

  1. Kolik můžete naspořit
  2. Kolik vám vynáší stavební spoření