14.6.2013
Dne 18. září 2013 proběhne na naší škole Projektový den EVVO (environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty). Žákům bude nabídnuto celkem pět aktivit, z nichž si musí právě jednu zvolit.
1. Lipno
2. Ústav jaderného výzkumu Řež, Mořský svět Praha
3. Vojenský historický ústav Praha, Mořský svět Praha
4. Geoinformatika
5. Beseda o zdravé výživě, kresba v plenéru
Aktivita č. 1 - Lipno:
Odjezd: 8.00 hodin
Návrat: 18.00 - 19.00 hodin
Cena (přibližná): 550 Kč
Obsahová náplň:
- Stezka v korunách stromů Lipno - v celkové délce 675 metrů můžete zažít zcela neobvyklé, ale bezpečné zážitky na 11 adrenalinových zastávkách, které jsou podél bezbariérové stezky vytvořeny. Vrcholným zážitkem je nejdelší suchý tobogán v České republice v celkové délce 52 metrů. Cena 170 Kč.
- Sjezd na koloběžkách či pěší chůze (4 km) k bobové dráze Cena 60 Kč
- Bobová dráha - bobová dráha v Lipně nad Vltavou se řadí svoji délkou (1 km) i rozmanitostí (21 zatáček, 2 tunely a terénní zlomy) ke světové špičce. Cena jedné jízdy je 40 Kč, počítáme maximálně se třemi jízdami, je na zvážení každého, kolik jízd absolvuje. Cena max. 120 Kč
- Turistika - trasa vede přes vyhlídková místa s nádhernými výhledy na Lipno, Novohradské hory, SternGartl, Alpy a šumavské třináctistovky (Hochficht, Plechý). Trasa vede lesem z Lipna nad Vltavou do Frymburku přes vrchol Kaliště. Z vrcholu Marta nad Frymburkem je za dobré viditelnosti vidět dokonce ledovec Dachstein.
Aktivita č. 2 - Ústav jaderného výzkumu Řež, Mořský svět Praha
Odjezd: 8.00 hodin
Návrat:17.00 -18.00 hodin
Cena (přibližná): 350 Kč
Věková hranice: nad 15 let
Obsahová náplň:
- Ústav jaderného výzkumu Řež -návštěva experimentálního výzkumného reaktoru včetně velínu, haly reaktoru, horkých komor, experimentálních smyček
- Mořský svět - Výstaviště v Praze 7 – Holešovicích - expozice mořské akvaristiky s odborným výkladem. (Mořský svět je zařazen do rodiny zoologických zahrad. V současné době má největší nádrž, kterou obývají žraloci, objem 100 000 litrů mořské vody.)
Aktivita č. 3 - Vojenský historický ústav Praha, Mořský svět Praha
Odjezd: 8.00 hodin
Návrat: 17.00 - 18.00 hodin
Cena (přibližná): 350 Kč
Pro studenty všech věkových skupin
Obsahová náplň:
- Vojenský historický ústav Praha – expozice 2. světová válka. Prohlídku výstavy, která přibližuje československý zahraniční i domácí odbojza 2. světové války, doprovodí odborný výklad pracovníka Vojenského historického ústavu. Expozice dokumentuje jak politické, tak vojenské aspekty jednotlivých operací českých aslovenských vojáků a odbojářů, včetně slavného atentátu na Reinharda Heydricha.
- Mořský svět - Výstaviště v Praze 7 – Holešovicích - expozice mořské akvaristiky s odborným výkladem. (Mořský svět je zařazen do rodiny zoologických zahrad. V současné době má největší nádrž, kterou obývají žraloci, objem 100 000 litrů mořské vody.)
Aktivita č. 4 - Geoinformatika
Začátek: 8.00 hodin
Konec: 13:30 hodin
Cena (přibližná):
Co to vlastně GIS je? Geografický informační systém, stručně řečeno informační systém, který se zabývá zpracováním a prezentací prostorových dat. Jedná se o mnohem pokročilejší formu map.Hlavní výhoda je v tom, že na rozdíl od klasické mapy, si v GISech můžu zobrazit jen nějaké vrsty ainformace a různě je kombinovat. Například nechám zapnutou pouze říční síť, do toho hustotu osídlenía krásně vidím, že lidé žijí hodně kolem vod.
Hlavním cílem kurzu tedy bude vytvořit mapu s ekologickou tématikou.
- ekologie (vývoj krajiny, odpady, CHKO, lokalizace chráněných živočichů či rostlin aj.),
- zemědělství, lesnictví (půda, hospodaření),
- modelování jevů dynamických v území (např. hydrologické, rizikovost liniových staveb)
Kurz bude veden formou workshopu, kdy žáci pod vedením vyučujících budou zpracovávat připravená cvičení a úlohy. Využívat budeme zdarma dostupné programy (ArcGIS Explorer) anebudou chybět ani úlohy zaměřené na práci s GIS portály.
Obsahová náplň:
- princip GIS (seznámení se základními teoretickými pojmy, seznámení s prostředím programu ArcGIS Explorer, práce s datovými vrstvami)
- práce s objekty v GIS (identifikace objektů, hledání prvků, měření vzdáleností)
- analýzy v GIS (jednoduché analýzy využívající základní nástroje programu)
- tvorba mapy (tvorba bodových, liniových a plošných objektů, editace prvků mapy, načtení datových vrstev do mapy, export mapy)
- GIS na internetu (mapové portály na internetu, praktické využití mapových portálů)
Aktivita č. 5: Beseda o zdravé výživě, kresba v plenéru
Začátek: 8.00 hodin
Konec: 13:30 hodin
Cena (přibližná):
Obsahová náplň:
- Přednáška o sdružení DIACEL -možnost změřit si krevní tlak, glykémie či cholesterol (2 hodiny)
- Kresba a malba v plenéru - studenti budou seznámeni se základními principy kresby tužkou a malby temperou, zákonitostmi perspektivy, kontrastu a barevného řešení při kresbě a malbě v přírodě. Tyto poznatky si vyzkoušejí při praktické činnosti. (3,5 hodiny)